AKTUALNOŚCI
O NAS
O nas... słów kilka
Co się działo w 2015 roku
CZŁONKOWIE
REPERTUAR
GALERIE I MULTIMEDIA
KONTAKT
Stowarzyszenie Miłośników
Kultury Ludowej "CZANTORIA"
43-450 Ustroń, ul. Daszyńskiego 28
Tel. 506 115 868
Projekt i wykonanie - Marek Landowski
www.marlan.pl

Gdzie słyszysz Śpiew,  tam idź
Tam dobre serca mają,
Źli ludzie wierzaj mi,
Ci nigdy nie spiewają.

                        (Goethe)

 Ziemia Cieszyńska i Beskid Śląski to przepiękny zakątek. Mówią, że gdy Bóg go stwarzał nic nie powiedział tylko się uśmiechnął i to właśnie z tego uśmiechu powstała ta przecudna kraina. To właśnie tu w Ustroniu u podnóża Czantorii i Równicy nad rzeką Wiłą z inicjatywy dyrygenta oraz kierownika artystycznego Mariana Żyły i zaparcia tworzących ją osób oraz z tej ogromnej wewnętrznej potrzeby śpiewania powstała Estrada Ludowa „CZANTORIA”.
   W 2018 roku Zespół świętował trzydziestolecie swojej działalności. Pierwszy repertuar obejmował zaledwie 10 pieśni ludowych, w tej chwili CZANTORIA ma ich blisko 100, zarówno ludowych jak i religijnych, patriotycznych i kolęd, urozmaiconych ludową muzyką i tańcem, gawędą i poetycką zadumą. Od 1999 do 2011 roku dyrygentem i kierownikiem artystycznym był Władysław Wilczak. Przez rok, podczas poszukiwań dyrygenta, zespół prowadziła Maria Cieślar. Obecnie zespołem kieruje dr Danuta Zoń - Ciuk.
   Przez te 30 lat Estrada Ludowa Czantoria koncertowała zarówno w kraju jak i poza jego granicami, gdzie promowała miasto i folklor Ziemi Cieszyńskiej. Zespół występował w Czechach, Niemczech, Włoszech, Chorwacji, Austrii, na Węgrzech, Słowacji, Litwie, Łotwie oraz w Bułgarii. Zawsze spotykał się z ciepłym przyjęciem nie tylko Polonii.
   EL "Czantoria" funkcjonuje w ramach Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ludowej "Czantoria", które korzystając między innymi z pomocy urzędu miasta oraz ludzi kochających folklor, organizacyjnie i finansowo przyczynia się do rozwoju zespołu.